Samorozwój i kariera – kilka sugestii od headhuntera
Namówiliśmy doświadczonego menedżera z popularnego vortalu rekrutacyjnego Szukam Pracy do napisania felietonu dot. budowania własnego image u rekruterów i headhunterów. Oto sugestie naszego gościa.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak w przybliżeniu przedstawia się list motywacyjny i jakimi środkami go napisać. Na stronach WWW mamy okazję zobaczyć mnóstwo gotowych przykładów takich listów, a także sugestii i podpowiedzi mówiących o tym, w jaki sposób poprawnie je skonstruować, jakie treści w nich zawrzeć, jak przysposobić technikalia dokumentu i tak dalej. Niemniej czy zastanawiałeś się kiedykolwiek przez chwile nad tym, czym w rzeczywistości jest list motywacyjny, jak wygląda i po co się go przedkłada?
List motywacyjny stanowi wzbogacenie curriculum vitae, czyli CV. Celem listu motywacyjnego ma być przybliżenie własnej postaci, tzn. nabytych zdolności, kwalifikacji i bagażu zawodowego. Naturalnie w liście motywacyjnym nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych awantażach. Wynotowujemy wyłącznie te zdolności, które mogą się okazać celowe na stanowisku, o które się staramy. Tym samym w liście przekazywanym podczas selekcji zawieramy tylko najbardziej ważkie konkrety, jako że to dokładnie te rzeczy mogą zyskać uwagę potencjalnego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.
W liście motywacyjnym trzeba określić, z jakich przyczyn zaciekawiłeś się danym stanowiskiem i wykazać, iż to oczywiście Ty powinieneś je otrzymać. W dokumencie trzeba uargumentować, z jakiego powodu zabiegasz o tę konkretnie posadę w tym a nie innym zakładzie. List tego typu ma także dokumentować, że wiesz, czym para się spółka, w której planujesz się zatrudnić. Formułując list motywacyjny, warto też powołać się na własne doświadczenie (o ile takowym dysponujemy), czyli dawne miejsca pracy, ukończone praktyki, staże, dodatkowe zainteresowania etc.
Jeśli już wiesz, co wnosi list motywacyjny oraz jaki wiąże się z nim zamysł, dobrze jest rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny powinien być napisany komputerowo – tym sposobem będzie czytelny i zrozumiały. Lepiej, aby nie przekraczał arkusza A4. Powinien być podzielony na otwarcie, część właściwa oraz podsumowanie. Pisząc omawiany list, należy pamiętać o oficjalnej formie, wyrażeniach konwenansowych i właściwej edycji pisma (wyrównanie tekstu, zlikwidowanie błędów składu, znormalizowanie czcionek itd.).
Pamiętaj o tym, że list motywacyjny jest kierowany do konkretnego przedsiębiorcy. Dlatego zabiegając o stanowisko, w żadnym wypadku nie kopiujemy „wzorcowego” dokumentu, ale za każdym razem tworzymy dedykowany list dla pracodawcy, odpowiedni do miejsca pracy, o które się staramy.