Aktualności

Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

Na pracowaniu duża część z nas spędza dużą część swojego życia, licznych przypadkach może to nawet być więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Dlatego też to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na reszcie spraw, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie także na zdrowie danego pracownika.
Jeśli trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy kłopoty sprawia szef, u którego ma się zatrudnienie, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wypłat.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, brakuje jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku często wystarczy zmienić pracodawcę, żeby sytuacja wróciła do normy. Drugi przypadek wiąże się ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że zaczyna się wszystko od nowa, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w licznych przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie także to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można się zastanowić nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość skorzystania z pomocy.
Możliwość komentowania Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się. została wyłączona