Aktualności

Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Abstynencja pracowników przez choroby stanowi ogromny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu lekarskim taka osoba nie wykonuje swoich zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten czas wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Do wyznaczonej liczby dni płaci je pracodawca, a później taki obowiązek przejmuje ZUS.

W chronieniu przed chorobami pracowniczymi niezwykle ważna jest prewencja, z tego też powodu w tego typu działania niejednokrotnie angażuje się również Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których podjęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie i zapobieganie niepożądanym skutkom zawodowego stresu wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym przygotowane zostały specjalistyczne kursy i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm w ramach tego projektu skorzystać będą mogli poza tym z szeregu narzędzi, pozwalających skontrolować wysokość ryzyka w firmach, które do nich należą. Dzięki temu będzie można zainicjować należyte działania naprawcze, a także wdrożyć profilaktycznie środki zapobiegające pojawieniu się zawodowego stresu.

Jak pokazują statystyki, ten czynnik to jeden z bardzo często występujących powodów pracowniczych chorób. Szacuje się, że więcej niż połowa lekarskich zwolnień będzie rezultatem postępujących problemów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w pracy. Tylko zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Za długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na rozmaitych płaszczyznach życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować powiększające się problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a zostawiony bez leczenia może się stać powodem bardziej poważnych schorzeń. Narażenie przez dłuższy czas na stresowe warunki może się nawet skończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy w licznych przypadkach nie mają nawet świadomości, ile negatywnych skutków niesie dla nich życie w stresujących warunkach. Rezultaty takiej sytuacji odbywają się również na codziennym działaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a rośnie ilość wypadków i zwolnień chorobowych.

Możliwość komentowania Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników. została wyłączona