Aktualności

Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością sytuacja tego typu jest mocno widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz identyczna sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla całości gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w tym roku ogólna liczba osób bez stałej pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na stopę bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od XIX wieku, a cały czas mimo wymyślenia ogromnej ilości najróżniejszych urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Możliwość komentowania Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia. została wyłączona