Aktualności

Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata firmy zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem wykwalifikowanych ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy jest to około 45 procent firm. Jak można zauważyć, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce w wielu państwach, zaś Polska jest znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to skutkiem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni pracownicy.
Problemy z zatrudnieniem mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów i inżynierów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, gdyż skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT nadal nie jest łatwe, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite restauracje oraz hotele także nie mają prosto jeżeli chcą znaleźć profesjonalne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie niejednokrotnie można zauważyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.
Możliwość komentowania Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku. została wyłączona