Aktualności

O czym należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, jak zacznie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w znacznej mierze będzie zależało od tego, gdzie się będzie zaczynać po zakończeniu nauki. Z takich też powodów przez ostatecznym wyborem należy dobrze przemyśleć, czy tam jednak będzie miejsce, które zagwarantuje odpowiednią przyszłość. Oczywiście nie za każdym razem wybór będzie możliwy, lecz czasami będzie lepiej dłużej poszukać niż narzekać później na niewłaściwą decyzję.

W pierwszej kolejności powinno trochę się zapoznać z daną firmą, ocenić jaką mam na rynku pozycję i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Trzeba zorientować się również, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. Tutaj świetnym źródłem takich informacji mogą być przede wszystkim obecni i przeszli pracownicy, którzy będą mogli mnóstwo interesującego powiedzieć o miejscu, w jakim są zatrudnieni.

W praktyce podstawowym kryterium przy wyborze pierwszej firmy są wypłaty, i chyba długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę początkowo przedział pensji może być dość niski, ale warto związać się z firmą, w której będą jakieś możliwości.

Ale w przeciągu ostatniego czasu rosnąca ilość osób przy podjęciu ostatecznej decyzji bierze także pod uwagę czynniki pozapłacowe. I wielu sytuacjach to właśnie te dodatki są istotnym argumentem w kuszeniu odpowiednich chętnych. Dlatego też w czasie negocjacji warto zorientować się, co dana firma może zaproponować, a w pierwszej kolejności zastanowić się dobrze, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając zawodową karierę pierwsze kilka lat to nauka i zdobywanie nowej wiedzy, to potem wielu pracowników może stanąć w miejscu z zawodowym rozwojem. Tak więc warto przy składaniu dokumentów zorientować się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy firma zapewni kursy i szkolenia dobrane do oczekiwań i potrzeb danej osoby.

Na sam koniec warto też wspomnieć o atmosferze i klimacie panujących w nowej firmie. Przecież spędzać się w niej będzie prawie jedną trzecią swojego życia, więc byłoby bardzo dobrze, aby ten czas nie był przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to należy się dowiedzieć, jeżeli szukać się będzie swojego pierwszego pracodawcy.

Możliwość komentowania O czym należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy. została wyłączona